Skip to content

Postanowienia noworoczne

Jak przyjemnie się wszystko składa 🙂 Niedawno zakończyłem całkiem przyjemną serię o tym jak lepiej planować swoje działania, a teraz już za progiem staje Nowy Rok i nowe postanowienia noworoczne. Jeśli jesteście ciągle tymi ludźmi, którzy kierują się podejściem „nowy rok-nowy ja”, to poniższy tekst dedykuję właśnie Wam. Bo zależy mi na tym, żeby zerwać, a przynajmniej zmniejszyć przywiązanie do postanowień noworocznych. Dlaczego? Odpowiedź znalazłem na Okinawie.

I to tam zaczniemy naszą podróż. Okinawa, to jedna z tysięcy wysp Japonii. Wyspa jak wyspa – piękna. Wyróżnia się jednak swoimi mieszkańcami. Otóż, ludzie na Okinawie żyją najdłużej na świecie. Jest tam najwięcej 100latków, a średnia życia też jest największa i wynosi 86 lat (update: już nie, średnia długość życia mężczyzn nieco spadła do 77miu). No i nasuwa się oczywiste pytanie – dlaczego?

W wyniku obserwacji pojawiły się bardziej i mniej oczywiste odpowiedzi. Do tych oczywistych należały dieta, klimat, dużo ruchu. Mniej oczywistą odpowiedzią była ta udzielana przez samych mieszkańców wyspy. „Żyję tak długo, bo znam swoje Ikigai”.

Ikigai to japoński powód do życia. Motyw życiowy przewijający się przez całe nasze jestestwo. Wielki cel. Powołanie. Gdy znasz swoje Ikigai, to żyjesz dopóki go nie wypełnisz. Mało tego, żyjesz pełnią życia i szczęśliwości. Brzmi ciekawie? No to jedziemy dalej.

Z czego składa się Ikigai? Z połączenia różnych sfer naszego życia. Po pierwsze, Ikigai to coś co kochasz robić. Czynność i praca, którą lubisz i która sprawia, że niepostrzeżenie tracisz przy niej godziny. Masz coś takiego? I nie, nie mogą to być gry, ani filmy na YT – to była moja pierwsza odpowiedź i za chwilę zobaczysz, że się nie nadaje do dalszej pracy.

Po drugie, Ikigai to coś, za co możesz dostać pieniądze. Coś, za co mogą Ci zapłacić. Jak widać od razu wyklucza się spora część czynności jakie możemy robić za pieniądze, bo ten element musi współgrać z poprzednim. Czyli Ikigai to coś, za co Ci mogą zapłacić i jednocześnie coś, co lubisz. Okej? Mamy to?

Po trzecie, Ikigai to czynność, w której jesteś dobry/dobra. To kolejne zawężenie pola manewru.

W końcu po czwarte, Ikigai to coś, czego potrzebuje świat. Oznacza to, że Twoje Ikigai musi mieć wpływ na rzeczywistość wokół Ciebie. Może nie od razu na całą planetę, ale na Twoją rodzinę, czy okolicę. Może miasto.

Dopiero jak znajdziesz coś, co spełnia te cztery warunki, jakąś czynność, czy działanie – możesz powiedzieć, że to jest Twoje Ikigai. Twój powód do życia. Wróćmy teraz do początku wpisu, czyli postanowień noworocznych.

Widzisz, pewnie zgodzisz się ze mną, że problem z postanowieniami jest taki, że są dla nas trudne i na dłuższą metę demotywujące. Jeśli nam nie wychodzą, to kolejny raz czujemy się z nimi źle. A nawet jeśli uda się nam, powiedzmy rzucić palenie, to co potem? Czy osiągnięcie celu nie sprawia, że czujemy pustkę i bezradność? Uwierz mi – czujemy. Dlatego zamiast postanowień noworocznych (czy jakichkolwiek) proponuję coś innego. Proponuję odpowiedzieć sobie na pytanie „jakim człowiekiem jestem” albo „jaki jest mój cel”, „jaki jest mój motyw”. I w tym może pomóc Ikigai.

Na koniec dwie ważne kwestie. Po pierwsze, uważam że Ikigai nadaje się nie tyko do określenia swojej osobistej drogi życiowej. Uważam (sprawdzone na sobie), że ćwiczenie Ikigai nadaje się wyśmienicie do spojrzenia na własny biznes z innej perspektywy. Uświadomienia sobie „po co istnieje moja firma?”, „jaki jest jej główny motyw?”. Sprawdźcie sami. Zdziwicie się jak bardzo biznes to człowiek 🙂

Po drugie, jeśli interesuje Cię większe zgłębienie tematu, to polecam zapisać się do newslettera na stronie mojego sklepu Tworze Gry. Już w ten piątek będę do subskrybentów wysyłał darmową grę do druku, która bazuje m.in. na wykorzystaniu Ikigai do planowania działań. Idealne narzędzie przed Nowym 2018tym! Także szybko wchodzimy na stronę główną tworzegry.pl, zjeżdżamy aż do formularza kontaktowego, wklepujemy swoje imię i adres mail, potwierdzamy zapis na mailu, a w piąteczek 29go grudnia cieszymy się darmową grą gotową do wydruku.

Mam nadzieję, że się zobaczymy 🙂 Szczęśliwego Nowego Roku i udanych postanowień! 🙂

 

Published inbiznesBlog
  • BiancaGoodMood

    a jakie jest Twoje ikigai?