Skip to content

Dlaczego pisanie książek jest trudniejsze niż randkowanie?

Dziś gościnnie artykuł Bartłomieja Kawki, studenta edytorstwa UMCS, z którym jakiś czas temu miałem okazję współpracować w ramach stworzenia interesującego filmu i wpisu z serii gościnnych. Poniżej znajdziecie zatem jego tekst o tym ile tak naprawdę osób jest zaangażowanych w stworzenie książki. Okazuje się, że dużo, o wiele więcej niż tylko autor i wydawca. Stąd też tytuł. Bo jak się okazuje, randkować z jedną osobą jest nie raz o wiele łatwiej, niż dojść do porozumienia z wieloma, gdy piszesz książkę ;P

Książka – efekt pracy zespołu, nie tylko autora

Pisanie książki wielu czytelnikom kojarzy się przede wszystkim z ogromnym wysiłkiem twórczym autora. Jednak trzeba wam wiedzieć, że jego praca często nie wystarcza, by powstała kolejna pozycja wydawnicza. Dlaczego? Pierwsza wersja tekstu zazwyczaj zawiera przeróżne błędy, które może wyeliminować jedynie doświadczony specjalista. Dlatego też warto podjąć współpracę z profesjonalistami, którzy zajmują się kompleksowym opracowywaniem tekstu. Kim są ci specjaliści i na czym polega ich praca? – o tym poniżej!

Edytorstwo i skład redakcyjny

Edytorstwo to nie tylko zespół czynności związany z przygotowywaniem tekstu do druku, ale także jedna z nauk pomocniczych humanistyki. Jednak w praktycznym ujęciu przypomina ono bardziej sztukę niż naukę. Dlatego też, zanim książka trafi do rąk czytelników, musi przejść przez gęste sito ludzi, którzy starają się, korzystając z rozległej wiedzy, uczynić z niej zwartą publikację wydawniczą.

Pierwszą osobą w wydawnictwie, do której trafia tekst jest redaktor. Następnie książka ląduje u korektora, dalej przechodzi do składacza, grafika, aż wreszcie przygotowana publikacja, po wcześniejszych konsultacjach z autorem, kierowana jest do druku. Osoby wchodzące w skład redakcyjny to:

  • Redaktor – dowodzi zespołem wydawniczym. Jako pierwszy podejmuje pracę nad tekstem. Jego zadaniem jest także poprawa wszelkich błędów: od merytorycznych, przez ortograficzne, aż po błędy składniowe;
  • Korektor – zazwyczaj dostaje tekst po pierwszej redakcji i jego zadaniem jest usunięcie z niego błędów;
  • Składacz – zajmuje się łamaniem tekstu, czyli tworzeniem jednolitej, uporządkowanej publikacji;
  • Grafik – przygotowuje projekt okładki, która ma wyróżniać książkę pośród innych publikacji, a także opracowuje szatę graficzną książki.

Sztuka tworzenia książek

W dobrych wydawnictwach, w zależności od opracowywanej publikacji, każdorazowo tworzy się inne zasady wydawnicze. Przyjęte rozwiązania pozwalają zespołowi redakcyjnemu jak najlepiej przygotować publikację do wydania. To dzięki niemu nasza uwaga przy czytaniu nie rozprasza się przez skażenia w tekście. Ogólne zasady służące redakcji odpowiednich publikacji są ujęte przez poszczególne gałęzie edytorstwa, a główne z nich to:

  • Edytorstwo użytkowe – polega na przygotowaniu do druku tekstów użytkowych, takich jak: ulotki, plakaty, wizytówki, broszury itp.;
  • Edytorstwo popularnonaukowe – zajmuje się przygotowywaniem i wydawaniem książek o charakterze edukacyjnym;
  • Edytorstwo naukowe – zespół działań filologicznych, które mają na celu zaadaptowanie tekstu dzieł (utworów, dokumentów) do druku. Edytorstwo naukowe zajmuje się między innymi atrybucją, czyli dochodzeniem autorstwa tekstów;
  • Edytorstwo literackie – dotyczy prac związanych z wydawaniem literatury pięknej i popularnej.

Edytorstwo w przestrzeni cyfrowej

Istnieje także dział edytorstwa, zajmujący się przygotowywaniem tekstu do publikacji w przestrzeni elektronicznej. Tym typem edytorstwa zajmują się ludzie nazywani e-edytorami. Tworzą ebooki, audiobooki czy publikacje wielomultimedialne. W tego typu dziełach stawia się na interaktywność, a treść główna jest uzupełniana o dodatkowe elementy, takie jak: materiały historyczne, materiały dźwiękowe czy dodatkowa liczba ilustracji, których wydrukowanie znacznie podnosiłoby cenę książki, gdyby ta była publikowana w tradycyjnej formie.

Jak widać każda książka to wynik pracy szeregu różnych osób, które tworzą zespół redakcyjny. To dzięki ich współpracy na pułkach księgarń możemy oglądać tyle różnych publikacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tajnikach wydawniczych, to wystarczy kliknąć w link, który przekieruje was do filmu: „5 osób, które tworzą każdą książkę”

Published inBlogWpis gościnny